Wycieczki edukacyjne prowadzić można zarówno w warunkach letnich jak i zimowych. Każda pora roku jest inna i obfituję w innego rodzaju spotkania z przyrodą. Zima, dzięki pokrywie śnieżnej i lodowej utrwala zdarzenia które dzieją się w naturze gdy tego nie widzimy.
Śnieg, szczególnie ten świeży, choć najlepiej by nie był zbyt głęboki, to miejsce w którym znaleźć można wiele tropów leśnych zwierząt. Jaka inna pora roku pozwala na odtworzenie tras i przemarszów dzikiej zwierzyny gdy nikt jej nie obserwuje? Podczas wycieczek często spotykamy tropy saren, jeleni, wiewiórek, kuny czy też zająców. Rzadziej, choć i to się zdarza, udaje się spotkać tropy wilków, borsuka, rysia a nawet (szczególnie wczesną wiosną) także niedźwiedzia. Są też miejsca, gdzie dosyć często udaje się spotkać zwierzęta 🙂
Dobre warunki do podglądania przyrody to również roztopy, gdyż wytapiający się śnieg odsłania igliwie, szyszki, korę i nasiona drzew które na niego spadały. Ciekawymi są choćby nasiona buka w formie charakterystycznych łupinek, których orzeszki są wielkim zimowym przysmakiem dzików.
Kolejnym ciekawym obszarem są brzegi strumieni, a tam lód i kry, które poprzez swoje skomplikowane kształty ukazują historię zamarzającej i odmarzającej wody i zmian jej poziomów. Oczywiście nie ma wycieczek z EduTatry bez sprzętów pomiarowych – a w warunkach zimowych to przede wszystkim termometry: wgłębny i zdalny do pomiarów temperatury wody w rzece, w „ciepłych” źródłach czy też różnic temperatury warstw śniegu. Oczywiście – lupa i kompas też zawsze będą nam towarzyszyć.
Zapraszamy na wspólną przygodę, do zapoznania się z ofertą dla grup i dla rodzin, wycieczek edukacyjnych oraz cennikiem