Czy jest w Tatrach jedna dolina i jedno miejsce warte polecenia organizatorom większości wycieczek szkolnych?
Tak. Dolina Kościeliska. Odpowiedź taka nasuwa się dosyć szybko na myśl z wielu względów: poziom trudności, równomierne rozłożenie atrakcji, względy logistyczne, bezpieczeństwo, możliwość zróżnicowania poziomów w zależności od wieku i kondycji uczestników.
Umiarkowany poziom trudności Doliny Kościeliskiej
W swym podstawowym wariancie, Dolina Kościeliska jest wycieczką łatwą, liczącą 11 km w obie strony, a więc wraz z odpoczynkami na szlaku, do przejścia w 4 godziny w obie strony. Oczywiście do tego należy doliczyć jeszcze czas na dłuższą przerwę w schronisku, czyli 4,5 godziny. Wycieczki szkolne idąc z przewodnikiem EduTatry pokonują tą trasę w czasie 5-6 godzin, ze względu opowieści, eksperymenty i działania edukacyjne które prowadzimy. Ta długość i czas przejścia czyni z Doliny Kościeliskiej „trasę na cały dzień”, a jednocześnie nie stanowi wielkiego wyzwania. Suma podejść to 273 metry – nieco więcej niż wejście po schodach na Pałac Kultury w Warszawie, lecz stopniowo rozłożone w czasie. Bez dużej pojedynczej „górki”.
Równomierne rozłożenie atrakcji
Dolina Kościeliska posiada ważną cechę, która sprawia że przy właściwym prowadzeniu wycieczki, uczestnicy się wcale nie nudzą! Jest nią równomierne rozłożenie atrakcji na szlaku. Już od pierwszych metrów, po lewej Jarcowa Skałka – skamieniałości, kawałek dalej po prawej – Kirowa Woda, potok i brama skalna. Idąc dalej – Bacówkka, widoki…most…polana z pozostałościami starej górniczej osady itd itd. Tak naprawdę to nie ma 10 minut przejścia, by nie było potrzeby by się zatrzymać, opowiadać, pokazywać plansze edukacyjne. Jest to wielkim atutem tej doliny w odróżnieniu od innych znanych przejść Morskiego Oka i Doliny Chochołowskiej. Porównanie innych tras popularnych wycieczek szkolnych znajdziesz tutaj.
Względy logistyczne
To co najważniejsze z punktu widzenia kierowcy – łatwy parking dla autokarów i samochodów osobowych znajduje się tuż przy wylocie Doliny. Parkingi są na tyle duże, że nigdy nie brakuje miejsc dla autobusów. I to co najważniejsze z punktu wodzenia opiekunów – miejsca do odpoczynku i toalety. Wzdłuż szlaku mamy równomierne rozmieszczone toalety, a na końcu doliny czeka na nas schronisko na Hali Ornak. Dodatkowo ze względu na duże nagromadzenie atrakcji wzdłuż całego przejścia Doliny, dla grup „maluszków” lub też grup o słabszej kondycji, istnieje dogodne miejsce w połowie trasy aby tam dość, zatrzymać się i zawrócić.
Bezpieczeństwo
Dolina Kościeliska jest wycieczką bezpieczną. Poruszamy się po szerokim szlaku, drodze terenowej bez przepaści i miejsc w których można się zgubić. Ważne jest jedynie aby grupa się trzymała razem i dobrze liczyła, gdyż Dolina jest bardzo popularna, uczęszczana w sezonie przez wiele wycieczek zorganizowanych i turystów indywidualnych. W schronisku na Ornaku istnieje możliwość dokupienia wody czy też jedzenia, aby nikt z uczestników nie zasłabł. Dolina dobrze pokryta zasięgiem GSM.
Możliwość zróżnicowania poziomów
Dolina Kościeliska posiada ten atut, że w zależności od poziomu i celów grupy, łatwo jest wydłużyć podstawową trasę przejścia. Istnieje wiele wariantów wydłużania, wśród nich trzy podstawowe: 1) Staw Smreczyński, piękne jezioro z widokiem na Tatry – dodatkowo 1 godzina, 2.7 km, wariant łatwy 2) Wąwóz Kraków, skalny wąwóz z jaskinią – dodatkowo 1 godzina, 2 km, wariant średni lub trudny 3) Jaskinie Pawlikowskiego, system trzech ciemnych i atrakcyjnych jaskiń – dodatkowo 1.5 godziny,1.2 km, wariant trudny, tylko z latarkami
Koszt wycieczki
Koszt wycieczki 600 zł brutto. Zapraszamy do zapoznania się z całym cennikiem oraz ofertami zniżek.