Tatrzańska Szkoła w Przyrodzie

Oferta, Warsztaty edukacyjne na Podhalu i w Tatrach

Jeśli kontakt z przyrodą to dla Waszej rodziny jeden z ulubionych sposobów spędzania czasu, a zdobywanie wiedzy przez doświadczenie i obcowanie z naturą brzmi jak świetny pomysł – mamy coś dla Was. Cykl spotkań “Tatrzańska Szkoła w Przyrodzie”,  prezentowanych przez ekspertów- “bohaterów natury”, którzy zabiorą Wasze dzieci w świat przyrody, nauczą jej praw i pomogą zrozumieć rolę człowieka w przyrodniczym ekosystemie. 

Całoroczne spotkania odbywać się będą w rejonie Tatr i Podhala, a dzieci, podzielone do odpowiednich grup wiekowych, zbudują w sobie trwałą więź z naturą, zdobędą wiedzę i poznają nowych przyjaciół, dla których obcowanie z przyrodą jest równie ważne i naturalne niczym dla Waszych pociech.

Rozpoczynamy zapisy na „rok szkolny” 2023. Tatrzańska Szkoła w Przyrodzie przyjmuje zapisy dla poszczególnych grup wiekowych 6-9 oraz 10-13. Młodsze dzieci zapraszamy póki co tylko wraz z rodzicami jako osoby towarzyszące starszemu rodzeństwu. 

Liczba miejsc ograniczona, maksymalny rozmiar klasy to 30 osób. Jak w szkole 😉 Dzieciom podczas zajęć towarzyszą trzy osoby: bohater natury, jego asystent oraz dodatkowy opiekun.

Każde zajęcia składać się będą z trzech części: 1) powitanie i czas na „wygadanie” się z przygód i zdarzeń 2) Wycieczkę/warsztaty edukacyjne pod okiem bohatera przyrody (3h) 3) Podsumowanie w języku polskim i angielskim, pieczątki z zajęć. Na koniec każdych z zajęć, uczestnicy dostaną także konspekt z najważniejszymi informacjami z zajęć.

Kliknij w ikonę poniżej celem uzupełnienia formularza zgłoszeniowego – ZAKUP PAKIETÓW

Uwaga, wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z zakupem pakietu, lecz stanowi jedynie drogę kontaktu do Państwa 🙂

 

 

ZAINTERESOWANY PROGRAMEM, lecz póki co nie gotowy na zakup pakietów? Zapraszamy do newslettera – jeśli otworzą się inne możliwości i działania – DAMY ZNAĆ

Do Państwa wyboru oddajemy następujące pakiety wejść:

  Opis Cena zł za pakiet zajęć (każde zajęcia po 4 godziny) Wyliczenia-przeliczenia
Zaciekawiony 2 spotkania do wykorzystania w ciągu 2023 r. 349  44 zł za godzinę zajęć
Mały odkrywca 4 spotkania do wykorzystania w ciągu 2023 r. 639  40 zł za godzinę zajęć
Poszukiwacz przyrody 6 spotkań do wykorzystania w ciągu 2023 r. + jedno spotkanie gratis w 2024 r. 829  35 zł za godzinę zajęć
Leśny eksplorator 10 spotkań do wykorzystania w ciągu 2023 r. + dwa spotkania gratis w 2024 r. 1189  30 zł za godzinę zajęć

Osoba dorosła, w roli słuchacza, towarzysząca dziecku podczas zajęć oraz dzieci 4-5 lat, pod opieką rodziców – 39 zł (cena zawiera też wszelkie bilety wstępu np do TPE lub TPN) Dzieci 0-3 – bezpłatnie

26 Marzec 2023- „Pluska, płynie, rechocze”

Marek Kot, doktor nauk o Ziemi ze specjalnością Geografia, Edukator przyrody, wykładowca akademicki, przewodnik tatrzański i instruktor przewodnictwa, wędkarz i organizator wędkarstwa, folklorysta i gawędziarz. Zajmuję się geomorfologią i hydrologią Tatr, ichtiologią i ochroną życia w wodach, zagadnieniami folkloru, zwłaszcza wypasu w Tatrach, ochroną przyrody, edukacją ekologiczną i wieloma innymi równie ciekawymi sprawami, bo świat jest tak ciekawy i różnorodny, że szkoda się zamykać w jednej tylko szufladce. 

Uwielbiam chodzić wzdłuż potoków i przez mokradła, tropić wydry i rzęsorki, podpatrywać bobry, żaby, czaple i zimorodki, łowić ryby lub opiekować się nimi, jeśli grozi im coś złego, śledzić życie larw pod kamieniami, prosić żmije, żeby raczyły odpełznąć w bok z mojej ścieżki, przepowiadać pogodę na podstawie zachowania mieszkańców lasu i rzeki oraz przekazywać innym swoje pasje. Na taką właśnie leśno – błotno – rzeczną włóczęgę zamierzam poprowadzić Was na naszym spotkaniu na Wielkim Europejskim Dziale Wód w rejonie Baligówki i Czarnego Dunajca, pomiędzy Tatrami a Matką Niepogód, czyli Babią Górą.

22 Kwiecień 2023- „Wiosenne przebudzenie”

Jasiek Krzeptowski-Sabała, mgr inż. leśnik, edukator i przewodnik tatrzański, autor przewodników po Tatrach i Podtatrzu m.in „Tatry Zachodnie”, który w 2022 r. został wyróżniony Nagrodą Magellana

Specjalizuję się w przyrodzie ożywionej. Prowadzę zajęcia na temat ekosystemów oraz ekologii fauny flory. Dużo czasu spędzam w lesie, który jest domem dla wielu ciekawych gatunków. Na starym pniaku czy kłodzie można odkryć prawdziwy mikrokosmos. Uwielbiam podglądać i fotografować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku – ptaki, kozice, świstaki, niedźwiedzie.

Podczas zajęć ze mną zajrzymy do wiosennego lasu, do jego wnętrza i na obrzeża. Przyjrzymy się zmianą jakie zachodzą w przyrodzie o tej porze roku i doświadczymy wiosennego przebudzenia.   

14 Maj 2023- „Dzień Świstaka”

Kasia Diakiewicz,pasjonatka przyrody i miłośniczka zwierząt. Któż jak nie ona potrafi najciekawiej i najpełniej przedstawić historię zwierząt żyjących w Tatrzańskim Parku Edukacyjnym? I zwierzęta to wiedzą, czują jej pozytywne nastawienie i dobre emocje, odwdzięczając się Kasi swoim ciepłem i dotykiem. Jej ulubieńcami są natomiast świstaki, które właśnie teraz, w maju, po wybudzeniu z zimowego snu zaczną znów wesoło biegać i dokazywać. 

Podczas spotkania z Kasią, dowiemy się prawie wszystkiego o świstakach, nauczymy się ich zwyczajów, spróbujemy zagwizdać jak one, narysujemy mapę ich tuneli i poznamy ich cechy. Dowiemy się też dlaczego należy je chronić, i kim byli ludzie którzy niegdyś na nie polowali. 

10 Czerwiec 2023- „Survivalowe ABC”

Maciek Knapik, programista, podharcmistrz, hufcowy Tatrzańskiego Hufca Harcerzy, wychowawca i kierownik obozów letnich i zimowych dla harcerek i harcerzy.

Poprzez branie udziału w programie oferowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, już od 5 klasy Szkoły Podstawowej prawie każdego roku spędzam nieprzerwane 3-4 tygodnie w lesie, ucząc się jak człowiek może współpracować z naturą, aby w niej przetrwać. Kiedyś występowałem jako uczestnik, dzisiaj natomiast wraz z zespołem wychowawców tworzymy program kolejnych wyjazdów nawet dla 160 dzieciaków.
 
Podczas naszych zajęć, korzystając z dobrodziejstw przyrody zbudujemy kilka rodzajów schronień (ciekawe, które Waszym zadniem będzie najwygodniejsze!), wykrzesamy ogień i coś na nim przyrządzimy. Zastanowimy się na co powinniśmy uważać i jak zapobiegać kryzysowym sytuacjom. Koniecznie przypomnimy sobie kilka zasad udzielania Pierwszej Pomocy. Na koniec zadbamy, aby nie zostawić po sobie śladu. Do zobaczenia w lesie!

15 Lipiec 2023- „Jak kamień w wodę”

Władek Bętkowski, doktor nauk o Ziemi ze specjalnością Geologia. Edukator przyrody, przewodnik tatrzański, twórca EduTatry, YouTuber. 

Specjalizuję się w przyrodzie nieożywionej, znam się na skałach i minerałach, uwielbiam przyglądać się skarpom, stokom górskim i wychodniom skał, gdzie odnajduję warstwy, fałdy, minerały i ślady procesów tektonicznych. Wiele spośród najciekawszych znalezisk odnajduję też wzdłuż rzek, gdyż to właśnie tam odsłaniają się skały podłoża a także odnajduję wiele naniesionych przez wodę głazów. 

Podczas mojej przygody, zajrzymy nad rzeki i kamieńce, gdzie będziemy wyciągać, zanurzyć i rozpoznawać skały – budować z nich wystawę. Na pewno też zbudujemy piękna tamę, a później, jeśli będzie taka wola, to również ją zburzymy.

19 Sierpień 2023- „W zielarskim kociołku”

Alicja Masny inżynier geologii, przewodniczka tatrzańska, folklorystka. muzykantka

Interesuję się nauką o ziemi od jej samego jądra, przez skały budujące skorupę aż po grunty ją pokrywające i porastającą florę. Uwielbiam obserwować świat roślin, ich różnorodność, sposób w jaki przystosowują się do warunków środowiskowych i wspólnoty które organizują – lasy, torfowiska i łąki. Każdy spacer jest pełen zachwytów nad ogromem drzew, rozmaitością kształtów łodyg i liści oraz szeroką paletą barw kwiatów. Rośliny mają w sobie wiele właściwości o których wiedzieli już nasi przodkowe i zostawili nam trochę tej wiedzy w przyśpiewkach góralskich i porzekadłach. Czerpiąc z niej często w sezonie letnim przy pleceniu wianków zrywam liście na sałatki, pędy na soki, kwiaty na lemoniady czy zioła na napar.

16 Wrzesień 2023- „Natura (to) nie śmieci”

Bartłomiej Zubek, inżynier nauk technicznych ze specjalnością Inżynieria Środowiska. Miłośnik natury i świętego spokoju. Od pięciu pokoleń rodzinnie związany z Tatrami i Podhalem, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański i autor pionierskich projektów z dziedziny ochrony środowiska w Tatrach i w Zakopanem. 

Specjalizuję się w minimalizowaniu negatywnego wpływu działalności człowieka na przyrodę, znam się na urządzeniach technicznych chroniących środowisko, uwielbiam rozwiązywać trudne problemy inżynierskie w różnych dziedzinach – ograniczania ilości powstających odpadów, zapobiegania zatruwaniu wód ściekami, wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Od najmłodszych lat żyję u stóp Tatr w harmonii z naturą, odkrywam, eksperymentuję i tworzę przeróżne ciekawe rzeczy służące przyrodzie i ludziom – tymi umiejętnościami chciałbym się podzielić z uczestnikami zajęć.

07 Pażdziernik 2023- „Szpony”

Piotr Matusiak Tatrzański Park Edukacyjny, inicjatywa mająca na celu stworzenie szczególnego miejsca dla osób odwiedzających Podhale, świat górskich zwierząt, miejsce spotkań z przyrodą ożywioną. Na 1,5 ha terenu znajduje się kilkanaście różnych gatunków rodzimych zwierząt, m.in świstaki, jelenie, kozy, owce i kury. A w kontekście tego wykładu, kolekcja ptaków szponiastych: orzeł, myszołów, raróg, pustułka, puchacz czy też płomykówka.

Podczas zajęć przyjżymy się ptakom szponiastym, dowiemy się na temat ich sposobów życia i technik polować. Nauczymy się rozróżniać gatunki ptaków po wyglądzie, wielkości ale też po szponach. Dzieci wezmą też udział w pokazie ptaków drapieżnych.

 

21 Październik 2023- „Zmiana Pogody”

Sebastian Komperda, mgr inż. Ochrony Środowiska, przewodnik tatrzański, muzykant, pracownik Stacji Hydrologiczno Meteorologicznej w Zakopanem. Pracuje na stacji meteorologicznej w Zakopanem. Na co dzień zajmuje się obserwacją zjawisk pogodowych i wykonuje różne ciekawe pomiary, to wszystko wykorzystywane jest do prognoz. Interesuje się historią dzięki pracy mam okazję porównać dawne metody pomiarowe z dzisiejszymi zautomatyzowanymi. Tatrzański klimat jest bardzo zróżnicowany przez co ciekawy, a jesień to najpiękniejsza pora roku w górach.

Podczas zajęć ze mną zwiedzimy stację meto, zobaczymy czym się mierzy i przewiduję pogodę. Wykonamy też proste badania, m.in używając heliografów słonecznych. Spróbujemy przewidzieć czy nadciąga już zmiana pogody i jaka będzie najbliższa zima. Przyjrzymy się też wykresom meto i porozmawiamy o tym czym się różni pogoda od klimatu.

 

18 Listopad 2023- „OdSmogowani”

Jola Sitarz-Wójcicka, ukończyła studia na AGH na kierunku Adaptacja do zmiany klimatu. Zakopianka, narciarka, miłośniczka przyrody, pracuje w Krakowskim Alarmie Smogowym i Europejskim Centrum Czystego Powietrza.Specjalizuję się w tematyce ochrony powietrza i klimatu. 

Podczas moich zajęć opowiem Wam skąd się bierze smog, jaki ma wpływ na zdrowie i co zrobić żeby powietrze wokół nas było czyste. Ochrona środowiska to wiele połączonych ze sobą tematów, opowiem Wam jaki wpływ na powietrze mają samochody i czy produkcja prądu przyczynia się do powstawania smogu. Zrobimy razem doświadczenia i spróbujemy złapać smoga 😉 Porozmawiamy też o codziennych czynnościach, które może wykonać każdy z nas, a które przyczynią się do poprawy jakości powietrza. Czyste Powietrze to wielka wartość – odsmogujmy je razem 🙂

02 Grudnia 2023- „Mikołajki – naturalnie”

Św. Mikołaj, doktor, profesor, a może po prostu poczciwy starszy pan? Spotkanie z Mikołajem, który być może nie jest tak znakomicie wykształcony niczym cała grupa bohaterów przyrody, będzie jednak na pewno przeżyciem niezapomnianym. Czy to my będziemy go szukać w lesie, a może Mikołaj nas? A może saniami opuści się z koron drzew? Kto wie. Wiemy jednak, że przyniesie prezenty i podarunki i odznaczy pamiątkowymi medalami wszystkich adeptów Tatrzańskiej Szkoły w Przyrodzie! Oczywiście nie zabraknie też eksploracji zbliżającej się ku zimie przyrody.

Regulamin usługi „Tatrzańska Szkoła w Przyrodzie”

1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
a. Organizatorem usługi turystycznej (zwanej dalej „spotkaniem” lub „zajęciami”) jest firma Władysław Bętkowski Edutatry we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Edukacyjnym w Zakopanem.

b. Usługa turystyczna Tatrzańska Szkoła w Przyrodzie składa się z szeregu, osobnych, 4-godzinnych spotkań realizowanych w terenie zielonym, w terminach zgodnych z harmonogramem

c. Spotkania z cyklu Tatrzańska Szkoła w Przyrodzie składać się będą z trzech części: 1) powitanie i czas na „wygadanie” się z przygód i zdarzeń 2) Wycieczkę/warsztaty edukacyjne pod okiem bohatera przyrody (3h) 3) Podsumowanie w języku polskim i angielskim, pieczątki z zajęć. Na koniec każdych z zajęć uczestnicy dostaną także konspekt z najważniejszymi informacjami z zajęć.

d. Podczas każdego spotkania przewidujemy maksymalny udział 30 dzieci (uczestników) oraz dodatkowo chętnych do uczestnictwa rodziców lub opiekunów.

e. Spotkania odbywać się będą niezależnie od pogody, przy minimalnej liczbie 5 osób. W przypadku niebezpiecznych warunków atmosferycznych (burza, porywisty wiatr itp.), organizator zastrzega prawo do odwołania lub przerwania zajęć mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników.

f. Rodzic lub opiekun prawny oddając swoje dziecko na zajęcia, zobowiązany jest wyposażyć je we właściwy ubiór, adekwatny do aktualnej pogody, zgodnie z zaleceniami Organizatora

2. WPŁATY i WYBÓR TERMINU, REZYGNACJA i ZWROTY
a. Uczestnictwo w zajęciach możliwe jest po wykupieniu pakietu 2,4,6 lub 10 zajęć, a następnie zgłoszeniu chęci uczestnictwa w zajęciach poprzez formularz rejestracyjny zajęć dostępny na stronie https://edutatry.pl/szkolawprzyrodzie/

b. Wykupienie pakietu zajęć możliwe jest po uprzednim wypełnieniu formularza, akceptacji warunków sprzedaży (regulaminu) oraz dokonaniu płatności na konto bankowe Władysław Bętkowski EduTatry Ul.Nędzy-Kubińca 144 34-511 Kościelisko  07 1050 1474 1000 0097 0512 2340 ING Bank Śląski. Samo wypełnienie formularza nie jest wiążące do wykupienia pakietu, lecz stanowi jedynie formę kontaktu z organizatorem i przekazania danych osobowych.

.c. Całość wpłaty należy dokonać najpóźniej w ciągu 72h, po uprzedniej akceptacji warunków sprzedaży i podpisaniu umowy sprzedaży osobiście lub za pośrednictwem emaila

c. Pakiet zajęć 2, 4,6,10 możliwy jest JEDYNIE do wykorzystania w 2023 r., za wyjątkiem doatków promocyjnych odnoszących się do roku 2024 r Pozostałe NIE WYKORZYSTANE w 2023 r. wejścia na zajęcia przepadają.

d. Opłaty za pakiety wynoszą odpowiednio 349 zł (2 spotkania), 639 zł (4 spotkania), 829 zł (6 spotkań) oraz 1189 (10 spotkań).

e. Opłata dla osób dorosłych towarzyszących w spotkaniach swoim dzieciom, a także rodzeństwu w wieku 4-5 lat wynosi 34 zł za zajęcia.

e. Istnieje możliwość rezygnacji i zwrotu pełniej, niewykorzystanej kwoty pakietu wejść w terminie 14 dnia od daty sprzedaży.

f. Cena obejmuje: spotkanie o charakterze wycieczki lub warsztatów edukacyjnych, w zależności od harmonogramu spotkań, wstęp do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego (o ile zajęcia odbywają się na jego terenie), materiały edukacyjne na podsumowanie zajęć. Ewentualne inne koszty związane z zakupem biletów lub materiałów używanych podczas spotkania.

3. POSZANOWANIE PRZYRODY i BEZPIECZEŃSTWO

a. Spotkania z cyklu “Tatrzańska Szkoła w Przyrodzie” mają za cel edukować i bawić, poszerzając wiedzę i zainteresowania wśród uczestników.

b. Spotkania odbywają się na łonie natury, i w związku z tym należy przestrzegać zasad wyznaczonych dla danego obszaru, a także poleceń prowadzących wycieczki. Wycieczki prowadzone są przez bohatera przyrody, jego asystenta a także dodatkowego opiekuna

c. Przebywając w naturze, szanujemy i dbamy o nią. Nie śmiecimy, nie dewastujemy przyrody i infrastruktury turystycznej.
Zbieramy rośliny, zioła, korzenie, kamienie zgodnie z celem zajęć.

d. Organizatorzy dokładają wszelkiej staranności celem przygotowania i sprawdzenia trasy wycieczek i warsztatów, oraz dostosowania trudności do aktualnych warunków pogodowych i uczestników. Organizator nie może jednak wykluczyć zaistnienia zdarzeń losowych prowadzących do urazów takich jak zadrapania, poparzenia, ukąszenia, zranienia lub złamania. Rodzice powierzający organizatorowi dzieci muszą być świadomi tych zagrożeń.

e W przypadku uprzednio stwierdzonej przez lekarza wrażliwości lub alergii dziecka na jad (w szczególności pszczół lub os), poparzenia lub ukąszenia przez zwierzęta, rodzic jest zobowiązany przekazać te informacje organizatorowi oraz poinstruować na  temat postępowania w takich przypadkach.

e. W przypadku pogorszenia warunków pogodowych i innych czynników wpływających na bezpieczeństwo i porządek zajęć, organizator może zmienić program.

f. Wszyscy uczestnicy zajęć posiadają dodatkowe ubezpieczenie NNW do kwoty 10.000 zł wykupione przez Organizatora

g Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie, zgubienie lub uszkodzenie własności uczestników (strój, telefony itd) powstałe w czasie trwania spotkań.

h Organizator zastrzega sobie prawo do wykreślenia uczestnika z zajęć oraz dalszych cyklicznych spotkań. Przesłankami do tego mogą być brak współpracy ze strony uczestnika i znacząca niesubordynacja, sprawianie niebezpieczeństwa dla siebie lub innych uczestników. W takim przypadku, Organizator zwraca kwotę za niewykorzystaną część pakietu.

4. PUBLIKACJA WIZERUNKU oraz ZGODA NA OTRZYMYWANIE WIADOMOŚCI MAILEM

a. Uczestnik wyraża zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową dotyczącą nowości i organizowanych wyjazdów.

b. W celu rezygnacji z korespondencji mailowej należy wysłać wiadomość o temacie “Rezygnacja z newslettera” lub inną podobną wiadomość do Organizatora.

c. Uczestnik lub opiekun prawny osoby nieletniej wyraża zgodę na publikację wizerunku swojego, oraz innych uczestników, członków swojej rodziny. Zdjęcia i filmy publikowane będą wyłącznie w mediach społecznościowych oraz stronie internetowej  EduTatry oraz Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego

d. Pozostałe dane osobowe takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, numer rachunku bankowego podlegają ochronie RODO. Administratorem danych jest Organizator, firma Władysław Bętkowski EduTatry, oraz specjalnie do tego celu powołany Inspektor Ochrony Danych Osobowych – Władysław Bętkowski. Dane nie mogą ulec przekazaniu żadnemu innemu podmiotowi, za wyjątkiem Ubezpieczyciela NNW.

 

 

Zobacz także:

 

Nasz śnieg

Nasz śnieg

Zimowe warsztaty edukacyjne “Nasz Śnieg” to propozycja przygotowana z myślą o turnusach narciarskich i obozach odbywających się na Podhalu w okresie ferii zimowych. Warsztaty te, podobnie jak pozostałe w ofercie warsztaty, opierają się na jednym najważniejszym...

Tatrzańska Przygoda

Tatrzańska Przygoda

ABSOLUTNA NOWOŚĆ EduTatry wraz z Tatrzańskim Parkiem Edukacyjnym zapraszają na wyjątkowy, całodzienny program - “Tatrzańska Przygoda”, ofertę warsztatów edukacyjnych i wycieczki skierowaną do grup zorganizowanych, uczestników kolonii, wycieczek szkolnych, zielonych...