Dolina Kościeliska wraz z Lejową to dwa oblicza Tatr Zachodnich. Przejście tych dwóch dolin gwarantuje poznanie Tatr w formie jakiej jeszcze nie znasz. Podczas jednej wycieczki udajemy się w obszary dolinne oferujące diametralnie różne perspektywy na Tatry. Zaczynamy od odwiedzin w mało znanej, lecz bardzo urokliwej dolinie Lejowej wraz z jej unikatową geologią i pasterstwem, a następnie poznajemy niepowtarzalne walory Doliny Kościeliskiej.

Przewodnik tatrzański EduTatry który prowadzi tę wycieczkę zabiera turystów w dwa odmienne rejony dolin tatrzańskich. Wycieczka odwiedza bardzo znaną dolinę Kościeliską będącą symbolem Tatr Zachodnich, a także sąsiednią i mało znaną dolinę Lejową. Jest możliwość by przewodnik tatrzański przyniósł ze sobą sprzęty obserwacyjne takie jak lornetka, lupy, wiatromierz, kompas, mierniki temperatury i nasłonecznienia które umożliwiają turystom wykonywanie własnych obserwacji przyrodniczych w ramach Wycieczek i Warsztatów Przyrodniczych. Początek wycieczki to wejście przez bramę skalną do Doliny Lejowej gdzie obserwować będziemy zachowane skamieniałości otwornic sprzed 20 milionów lat. Wycieczka kontynuuje się doliną przez 4 kilometry wspinając się na Przysłop Kominarski, pasterską halę z szałasami, po czym łączy się z trasą do doliny Kościeliskiej. Dolina Kościeliska jest bardzo ceniona przez turystów i przez wielu postrzegana jako arcydzieło natury Tatr. Wśród wielu aspektów doliny wymienić należy świat zmian krasowych i jaskiń, źródła krystalicznie czystej wody, przepiękne widoki na tatrzańskie szczyty. Niesamowitym walorem Doliny Kościeliskiej jest też przeszłość tego miejsca związana z przemysłem górniczym; wydobyciem srebra, miedzi i żelaza. Podczas przejścia doliną istnieje możliwość odwiedzenia udostępnionych jaskiń: Mroźnej (najdłużej oświetlonej udostępnionej jaskini w Tatrach Polskich), lub Smoczej Jamy ukrytej w Wąwozie Kraków. Wejście do niej to nie lada wyzwanie, gdyż towarzyszą mu drabinki i łańcuchy, a sama jaskinia nie jest oświetlona. Zwieńczeniem wycieczki jest Hala Ornak wraz z uroczym drewnianym schroniskiem z 1948r, serwującym najlepszą w Tatrach szarlotkę z jabłkiem! Powrót z wycieczki to zejście doliną Kościeliską aż do Kir.

Poniżej zamieszczam moją wideo relację z przejścia przez Dolinę Kościeliską opublikowaną w youtubowym cyklu „W 5 minut o Tatrach” https://www.youtube.com/watch?v=go6dtJpKFJQ

Plan dnia:
8:00 Wyjście w Tatry
10:30 Początek wędrówki doliną Lejową
12:30 Przerwa przy szałasach na Przysłopie Kominiarskim
14:30 Wejście do Jaskini Mroźnej lub Wąwozu Kraków
16:15 Przerwa obiadowa w schronisku na Hali Ornak
16:30 Powrót do Kir, zakończenie wycieczki

Koszt wycieczki: 550 zł brutto

Cennik https://edutatry.pl/cennik.html