EduTatry są, były i będą organizatorem bądź współorganizatorem i partnerem lokalnych akcji sprzątania na terenie Zakopanego i Kościeliska. Akcje takie jak ‚Posprzątajmy Zakopane’, Czyste Tatry czy Śmieciobranie cieszyły się raz większą a raz mniejszą frekwencją mieszkańców Podhala, ale zdecydowanie pokazały, że coś się zaczyna zmieniać i coraz częściej nam, miłośnikom tego regionu, po prostu przeszkadza otaczający nas syf, i coraz częściej starcza nam odwagi, żeby wziąć sprawy (śmieci) we własne ręce i bez unoszenia się niepotrzebną dumą samemu posprzątać. Oczywiście trend takie widać nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce i na świecie. Różne rejony świata mają różne problemy ze zaśmieceniem, także skala i charakter akcji społecznych się różni. My przedstawimy Wam kilka przykładów akcji sprzątania z różnych zakamarków globu.

REKORD ŚWIATA SPRZĄTANIA OCEANU PRZEZ NURKÓW – 15 CZERWCA 2019 – FLORYDA

Dokładnie 633 nurków na Florydzie pobiło rekord świata w podwodnym sprzątaniu wybrzeża Atlantyku ubiegłego lata. Nurkowie wyłowili ponad 700 kg śmieci. Włodarze miasteczka Deerfield Beach, gdzie miała miejsce akcja, zobowiązali się zutylizować śmieci z zachowaniem recyclingu.

REKORD GUINESSA SPRZĄTANIA MIEJSKIEGO W DHACE, STOLICY BANGLADESZU – 13 KWIETNIA 2018

15304 osoby brały udział w miejskiej akcji sprzątania, a właściwie zamiatania ulic Dhaki. Akcja trwała 2 godziny. Co ciekawe, poprzedni rekord należał do Indyjskiego miasta, a więc ten rejon świata ceni tego typu akcje. Z punktu widzenia PR-owego oraz popularyzacyjnego to świetna akcja. czy przyniosła pozytek środowisku? To już inne pytanie…

NIE TAKA SPOŁECZNA AKCJA SPRZĄTANIA MT. EVEREST – KWIECIEŃ-MAJ 2019

Dekady wielkiej popularności komercyjnych wypraw na Mt. Everest niestety uczyniły z tej najwyższej góry świata górskie wysypisko. Rząd Nepalu wysłał więc minionej wiosny ekipę 14 górskich sprzątaczy aż do poziomu obozu 4, czyli na wysokość 7950 m. Ich celem,czy też limitem, było zniesienie 10 ton śmieci. Himalajskie śmieci to nie tylko butelki i puszki, ale porzucony sprzęt wspinaczkowy i biwakowy, a także po prostu ludzkie ekskrementy. Akcja ma być kontynuowana również w tym i kolejnych sezonach letnich.

MOŻE NIE REKORD, ALE ZNAK CZASÓW – AKCJA SPRZĄTANIA MT. BACHELOR – OREGON, USA

Swoje akcje górskiego sprzątania śmieci, już społecznego, zaproponował również operator ośrodka narciarskiego na przepięknym wulkanie Mt. Bachelor w amerykańskim stanie Oregon. Piszemy tu o tym dlatego, bo mieliśmy okazję szusować na nartach na tej górze i widzieć jak bardzo dba się tam o czystość cały czas. Niestety inaczej to wygląda na rodzimych stokach. I tak, pomimo dużo wyższej kultury ‚nieśmiecenia’ jaka panuje na tak pławiącym się w ekologii, nieco snobistycznym ‚upper west coast’, takie akcje są tam prowadzone. Organizator wrześniowej akcji zagwarantował uczestnikom nie tylko worki, ale i darmowy wyjazd wyciągiem, aby sprzątało się ‚w dół’, darmowy shuttle bus do bazy, a dla pierwszych 250 uczestników darmowy karnet narciarski na zimę. I to się nazywa super zachęta!

Oby w Polsce, a w szczególności na Podhalu, społecznych akcji było jak najwięcej. A póki co już dziś zachęcamy do dołączenia do naszej akcji Śmieciobranie już 4 kwietnia 2020.