O nas

Władek Bętkowski, Twórca i pomysłodawca EduTatr.

Doktor nauk o Ziemi ze specjalnością Geologia. YouTuber. Ukończył studia doktorskie (2013-2018) na Miami University (USA), renomowanej publicznej uczelni Public Ivy League. W swojej pracy zajmował się badaniem minerałów i ich chemizmu w celu określania wieku oraz procesów powstawania skał. Przez ten okres prowadził zajęcia i ćwiczenia terenowe dla studentów, a także organizował i prowadził warsztaty edukacyjne dla młodzieży ze szkół podstawowych. Wcześniej (2013) ukończył studia Ochrony Środowiska i Geologii na AGH w Krakowie. Jego wielką pasją są góry i ich przyroda, w szczególności skały i rzeki. Przewodnik Tatrzański z doświadczeniem i ponad 10 letnim stażem.

Co jest dla mnie najważniejsze podczas zajęć i prowadzenia wycieczek? Chcę rozbudzać wśród uczestników ich własną ciekawość. Zadaje im pytania i szukam wspólnie z uczestnikami odpowiedzi. Używam metod badawczych i narzędzi podczas każdej z moich wycieczek.

Marysia Kozłowska, doktor nauk o Ziemi, absolwentka studiów podyplomowych z Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Jej wiedza geologiczna i doświadczenie w pracy naukowej i dydaktycznej w Polsce i Stanach Zjednoczonych pozwalają tworzyć i realizować programy edukacyjne docierające do szerokiego grona odbiorców, rozbudzając w nich ciekawość i chęć poznawania świata. Obecnie swoją pasję górską i zainteresowania edukacyjne rozwija współpracując z działem edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Co jest dla mnie ważne podczas przygotowywania i prowadzenia zajęć edukacyjnych? Przez lata pracy naukowej nauczyłam się że “diabeł tkwi w szczegółach” i te szczegóły staram się dostrzegać i uwypuklać podczas organizowanych przeze mnie zajęć. Wierzę w to, że każdy temat może być przedstawiony ciekawie, w sposób dopasowany do odbiorcy. Właściwy sposób przekazu wiedzy, nawet tej z pozoru trudnej, zawsze pobudza ciekawość i chęci do dalszego jej zgłębiania.

Ala Masny, Przewodnik Tatrzański III klasy, geolog, folklorystka

Jest absolwentką studiów nauk o Ziemi i Środowisku na kierunku Geologia na AGH w Krakowie, gdzie prowadziła pracę naukową na temat wpływu człowieka na wietrzenie skał. Góralka, która miłość do folkloru i przyrody łączy w pracy przewodnika tatrzańskiego. Jej ulubionym zajęciem jest obcowanie z naturą, zbieranie darów łąk i lasów pozwala na przeniesienie przyrody do domu i podróż do wiosennych kwiatów w zimowej herbacie.

Co jest dla mnie najważniejsze podczas zajęć i prowadzenia wycieczek?

Zrozumienie u moich odbiorców świata który nas otacza. Opowiadam o rzeczach które widzimy, w taki sposób by dla odbiorcy w każdym wieku stały się bliskie i logiczne. Potrafię dostosować język i styl wypowiedzi do mojego odbiorcy. Zwracam uwagę na najmniejsze szczegóły bo często są one sednem do zrozumienia dużych rzeczy. Człowiek jest częścią natury więc chciałabym żeby każdy uczestnik wycieczki mógł to poczuć w swój indywidualny sposób.

 
 

Misja EduTatry to trzy słowa Edukacja Przyroda Turystyka

Nasza misja realizowana jest na wielu płaszczyznach, przede wszystkim tych bezpośrednich, poprzez kontakt z naszymi odbiorcami podczas wycieczek w Tatry, podczas programów edukacyjnych czy też szkoleń specjalistycznych. Od 2018 roku jesteśmy także obecni w social media i Internecie .

#1 Tematem przewodnik facebooka EduTatry są ciekawostki z Tatr, bieżące badania naukowe i obserwacje przyrodnicze. Nie jest to więc kanał a aktualnościami i warunkami w górach, lecz raczej źródło wiedzy dla pasjonatów zajawionych Tatrami i chcących wiedzieć więcej o naszych ukochanych górach. Strona przyciągnęła już ponad 1500 widzów i ciągle się rozwija.

#2 Drugi, równolegle prowadzony Facebook, skupiający się na bieżących wydarzeniach z Tatr, wycieczkach i projektach edukacyjnych realizowanych przez EduTatry. To tutaj znajdziesz zdjęcia i relacje z bieżących wydarzeń.

Rozwój social media zachęca nas do ciągłego poszukiwania sposobów dotarcia do potencjalnych odbiorców. W związku z tym, prowadzimy również inne kanały na platformie TikTok, Twitterze oraz właśnie Instagramie. Jest to miejsce gdzie można odnaleźć ciekawe i piękne zdjęcia ukazujące tatrzańską przyrodę, pejzaże oraz ciekawostki naukowe.

Prowadzony przez Władka Bętkowskiego, poświęcony tematyce Tatr, ich poznawaniu, ciekawostkom i wskazówkom dla turystów. Kanał rozwijany od 2019 r.,mający ponad 1300 stałych subskrybentów i dziesiątki tysięcy wyświetleń. Treści szczególnie polecane dla tych, którzy chcą poznać szlaki Tatr, jeszcze przed wyruszeniem na wycieczkę

Dla mediów

Zapraszam do kontaktu przedstawicieli mediów oraz YouTuberów. Chętnie przekazuję informację oraz udzielam wywiadów dotyczących tematyki Tatr, warunków turystycznych, zagrożeń, tematów ekologi oraz zanieczyszczenia powietrza. Współpracuję również na zasadach cross-postingu i cross-sharingu na kanałach social media innych użytkowników.